Powstanie Rejestr Wzorów Dokumentów Publicznych

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy przyjętym przez Radę Ministrów powstanie rejestr wzorów dokumentów publicznych, który będzie dostępny online, a dokumenty zostaną podzielone na trzy kategorie ze względu na bezpieczeństwo państwa.

Zdaniem MSWiA, które przygotowało projekt, z praktyki wynika, że nawet najlepiej zabezpieczone dokumenty – bez szczelnego systemu – nie są wystarczająco chronione przed fałszowaniem i wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw.
W latach 2010-2015 stwierdzono 361 310 przestępstw przeciwko dokumentom, co stanowiło średnio 60 218 przestępstw rocznie. Fałszerstwa dotyczą niemal wszystkich rodzajów dokumentów. Do najczęściej spotykanych w Polsce przestępstw związanych z wykorzystaniem fałszywych dokumentów należą: wyłudzenia kredytów i pożyczek, przestępstwa związane z obrotem towarów, obrót kradzionymi samochodami. Zjawisku przestępczości gospodarczej bardzo często towarzyszą też przestępstwa związane z tworzeniem fikcyjnej tożsamości na podstawie sfałszowanych dokumentów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *